Brzký ranní fotopoutník: Měsíc v úplňku Zemí nakousnutý

18. 5. 2022

Částečné zatmění Měsíce 16. května 2022.

Poslední foto dny byly trochu náročné. Den předem vstávání v půl páté, abych stihl ranní slunce. Dnes budíček ještě o hodinu dříve. No jo, je úplňkový čas. Tento úplněk byl navíc výjimečný. Brzy ráno, než zapadl Měsíc za obzor, si z kulatého kotouče trošku „ukousla“ planeta Země. Svým stínem část Měsíce zakryl a došlo k částečnému zatmění Měsíce. Sousedé víc na západ od ČR si užili zatmění úplné. Pokud byl Měsíc vidět. Nakonec vidět byl, ale ne úplně. Podívejte se, jak to dopadlo.

4:10. Pomalu se rozbřeskuje, blížím se k vybrané cílové lokaci, odkud jsem si pěkný výhled předem spočítal. Už z auta vidím, jak z pěkného úplňkového koláče někdo začíná „ukusovat“. Naše planeta jej halí do stínu. Jsem na místě, parkuju, nakládám na sebe fototechniku a jdu asi půl kiláku na cílovou pozici.

4:45. Měsíc pomalu klesá k horizontu. Montuju techniku na stativ, nastavuju expozici, komponuju. Dělám pár testovacích snímků. 4:49. Zkušební fotografie hotové, ale Měsíc je ještě docela vysoko. Čekám na okamžik, až víc klesne, abych jej mohl zaznamenat s vybranou scenérií. Přesouvám se o pár desítek metrů dál. „Nakousnutý koláč“ mezitím dál klesá k horizontu.

Částečné zatmění Měsíce 16. 5. 2022.
Částečné zatmění Měsíce 16. 5. 2022.

Schoval se za hranu!

Ale co to? Měsíc se docela rychle začíná nořit za předtím neviditelnou hranu oblačnosti. Minuta a je fuč. Konec podívané. Skoro kompletní scénu, kterou jsem měl před sebou, vyfotit nešlo. Než se mi Měsíc dostal do hledáčku, přes který jsem mířil 500mm objektivem na spodní část scény, zmizel za oblačností. Finito.

Chybělo asi 5 minut, abych mohl vyfotit, co jsem měl původně v plánu. Tentokrát to bohužel nevyšlo. I takhle to v terénu bývá. Nebeským obrům prostě neporučíš.

Oranžový Měsíc nad 400 kilovolty

Úplně s prázdnou kartou dnes naštěstí z místa neodcházím. Zatmělý Měsíc mám vyfotografovaný alespoň samotný, bez spodku. A taky v kombinaci s dráty a stožáry zvláště vysokého vedení 400 kV. Aspoň něco. Není to tak parádní pokoukání, ale co se dá dělat. Počkám si na další.

Částečné zatmění Měsíce v úplňku 16. 5. 2022 nad vedení ZVN.
Částečné zatmění Měsíce v úplňku 16. 5. 2022 nad vedení ZVN.

Kdy bude příští zatmění Měsíce?

Následující částečné zatmění Měsíce má být večer 28. října 2023, potom 18. září 2024 ráno. A úplné zatmění Měsíce o další dva roky později, 14. března 2025 nad ránem. V Česku však bude vidět zase jen jako částečné. Úplné zatmění si užijí pozorovatelé od nás víc na západ. Tak zase příště.

Může se hodit: Jak fotit zatmění Měsíce

Měsíc upaluje rychle

Při pozorování okem se to nezdá, ale Měsíc po obloze „pluje“ docela rychle. Na složenině níže je vidět, o jaký kousek se posunul s odstupem 15 a dalších 15 sekund.

Zatmění Měsíce v úplňku 16. 5. 2022 – složené ze 3 snímků exponovaných po 15 sekundách.
Zatmění Měsíce v úplňku 16. 5. 2022 – snímek složený ze 3 expozic s odstupem 1 EV exponovaných po 15 sekundách.

Jak jsem fotil

Na bytelném stativu jsem měl umístěnou zrcadlovku s full-frame snímačem a pevný 500mm objektiv. Citlivost ISO 200, clona f/11, expoziční časy 1/4 s + 1/2 s + 1 s. Snímky jsem pak na počítači složil v PS. Edit v Lightroom, doostření Topaz Labs. Za důležité považuju také manuální vyvážení bílé (WP), nastavil jsem hodnotu cca 9000 K. White balance se dá nastavit i později na počítači, pokud jsou k dispozici RAWy a když víte, jak to v terénu vypadalo.

Povedlo se vám vyfotit Měsíc v úplňku během zatmění?

Zvládněte Pokročilé úpravy fotografií v Adobe Lightroom Classic

E-book Pokročilé úpravy v Adobe Lightroom Classic 2021.

E-book Pokročilé úpravy v Adobe Lightroom Classic 2021.

Přečtěte si také