Mezi přeháňkami – aprílové počasí, na slunce stačí počkat si

15. 4. 2022

Mezi přeháňkami – když slunce střídá sněžení.
Mezi přeháňkami – když slunce střídá sněžení.

Duben, fotografův světelný ráj. Aprílové počasí patří mezi mé nejoblíbenější. Mnohokrát za den se vystřídá ostré slunce a azuro na obloze s dešťovými i sněhovými přeháňkami. Světlo se mění ne z hodiny na hodinu, ale z minuty na minutu. Do toho pořádně fičí a mraky po obloze plují jako o závod. Stejně tomu bylo v první třetině dubna 2022. Podívejte se.

Když nastoupí pravé aprílové počasí, většina lidi se ně něj kouká z okna. Já přes hledáček fotoaparátu. Pokud na horizontu vidím blížící se přeháňku, vyrážím do terénu.

Přijde rychle, odejde rychle.

Je však lepší mít poblíž nějaký úkryt. Dubnové přeháňky bývají velice silné. Dešťové i sněhové. Trvá přibližně 30 až 90 minut, než se přeháňka přežene.

Sněhová přeháňka přichází.
Sněhová přeháňka přichází.

Radar do ruky

K ruce je dobrá mobilní aplikace, která umí zobrazit aktuální stav meteo radaru a předpokládaný vývoj alespoň na hodinu dopředu. V mobilu na to používám Ventusky nebo Windy. Pomocí nich dokážu odhadnout, kdy a odkud, přeháňka připluje. Stíhám se tak v případě potřeby přesunout o kousek dál.

Ostré světlo, rychlé stíny

Dubnové aprílové světlo bývá hodně ostré. Slunce prosvítá mezi dešťovými či sněhovými mraky, což dodává krajině výraznou atmosféru. A stíny jsou hodně rychlé, protože mraky plují rychle. Chvilku je sluncem osvětlená část vesničky, za chvíli zase jen další kousek.

Chumelenice + sluneční svit.
Chumelenice + sluneční svit.

Přeháňky a protisvětlo

Fotím-li v protisvětle, dynamický rozsah scény bývá zpravidla větší, než snímač mého přístroje zvládá. Řešením je fotit HDR a pak snímky spojit během postprocesu. Věnoval jsem tomu i jednu celou bonusovou kapitolu v mém e-booku Pokročilé úpravy fotografií v Adobe Lightroom.

Aprílové světlo, chvíli zima, chvíli teplo

Přikládám pár fotografií z mé mezi zastávky, kdy jsem se přesunoval z jedné fotolokace na druhou. Když začala sněhová vánice, přejížděl jsem zrovna jeden vrchol poblíž Frýdštejna.

Po přeháňce – slunce z kapek na objektivu vytváří světelná prasátka.
Po přeháňce – slunce z kapek na objektivu vytváří světelná prasátka.

Levá strana scény se ztrácela v chumulenici, vpravo v dáli už prosvítalo slunce. Pár minut jsem počkal a vyfotil okamžik, když ještě sněžilo, ale už zároveň svítilo podvečerní slunce.

Netrvalo to dlouho a podvečerní slunce zase trochu hřálo. Ale od západu už se hnala další přeháňka.

Přeháňka odpluvá k východu, ale za hodinku je tu další.
Přeháňka odpluvá k východu, ale za hodinku je tu další.

Jak se vám aprílové počasí líbí?

Zvládněte Pokročilé úpravy fotografií v Adobe Lightroom Classic

E-book Pokročilé úpravy v Adobe Lightroom Classic 2021.

E-book Pokročilé úpravy v Adobe Lightroom Classic 2021.

Přečtěte si také