Mladý Měsíc železný – Veselý advent!

27. 11. 2022

Mladý Měsíc a adventní výzdoba.

Železnou nedělí 27. listopadu 2022 začal advent. Po návratu z nedělního výletu s rodinou po přírodních krásách Příhrazských skal se nízko na obloze ukázal mladý Měsíc. Pro radost okolí jsem tradičně rozsvítil venkovní vánoční výzdobu okolo domu. Svítící srpek na obloze, blikající světýlka a nápad byl na světě! Stručně popisuju, co fotografii předcházelo.

Protože mezitím bohužel skončila modrá hodina, postavil jsem si na zahradě stativ. Na tělo zrcadlovky nasadil extender, na něj teleobjektiv 70–200 mm, f/2,8 L, nastavil nejdelší ohniskovou vzdálenost. Extender ji protáhl na 400 mm, ale zároveň ubral 2 EV na světelnosti.

Na „plnou díru“ byla tedy výsledná clona f/5,6. Použil jsem citlivost IS0 800 a expoziční čas 1/15 s. Díky pravidlu 500 byla ještě rezerva, ale nebyla potřeba. Doostřil jsem manuálně po zvětšení na displeji v režimu LiveView. Po stažení dat z karty následoval mírný postproces v Adobe Lightroom Classic a odšum v aplikaci TopazLabs. Hotovka.

Veselý advent!

Kalendáře z Českého ráje na rok 2023 už jsou skoro vyprodané, zbyvá pár posledních kousků… Úvodní strana – stolní týdenní kalendář Rok v Českém ráji 2023, Český ráj

Přečtěte si také