Fotopoutník: Vánoční východ půl-Měsíce v úplňku nad Troskami

28. 12. 2023

Poslední měsíce to bylo na fotografování Měsíce slabší. Většinou fotím hlavně úplňky, dají se fotit více dní. Luna vychází hezky během modré hodiny, ale taky ne vždy. Například v zimě to bývá horší. Je brzy tma, obloha často zakaboněná. Měsíc se ukáže třeba jen na pár minut a někdy ani ne celý. Díky aspoň za to! Podívejte se, jak jsem fotil prosincový „vánoční“ úplněk v roce 2023.

V prosinci slunce zapadá okolo 16. hodiny, pokud je tedy vůbec vidět. V podobný čas vychází úplňkový Měsíc. Ale hned další den se nad horizont vyhupuje o víc než hodinu později. To už je černočerná tma.

Vycházející úplněk se tak dá „chytit“ zpravidla jen jeden večer, případně měsíční západ taky ráno. Jenže často je zataženo a vidět není nic. 27. prosince 2023 bylo ráno úplné azuro, během dne svítilo slunce. Večer bohužel připlula oblačnost. I tak jsme s juniorem vyrazili do akce.

Prosincové úplňky vycházejí na azimutu okolo 45°, což se v Českém ráji hůř komponuje. Nakonec jsem nějakou lokaci vypočítal, naházel fotovýbavu do auta a hurá na lokaci. Dorazili jsme na pohodu včas, s rezervou dobrých 15 minut.

V čas úplňku jsem měl vše připravené a nastavené, hezký výhled na Trosky. Měsíc nikde. Trvalo ještě asi 10–15 minut a nad Troskami se začínalo „rozsvěcet“, jak se úplněk pomalu vyhupoval ze spodní oblačnosti.

Nejprve ze sebe ukázal spodní polovinu, pak zase zaplul za mraky. Potom byl na pár okamžiků vidět celý, aby opět postupně nadobro zmizel za hustá oblaka.

Vánoční východ úplňkového Měsíce nad Troskami
Vánoční východ úplňkového Měsíce nad Troskami.

Vynořil se až později v noci, když se obloha roztáhla. Avšak to už byla velká tma a luna vysoko na obloze. Nefotitelné.

Jsem rád aspoň za to, co se povedlo, a že jsme se na foto-destinaci nevypravili zbytečně.

Co kompozice? Klasický pohled Měsíc + Trosky už asi v portfoliu mám.

Naštěstí byly poblíž stromy. Pokusil  jsem tedy pana Měsíce a starobylou zříceninu hradu Trosky zarámovat větvemi. Osobně se mi tahle verze líbí více než „klasická“ fotografie s čistou oblohou. Co vám?

Vánoční východ půl-Měsíce v úplňku nad Troskami
Vánoční východ půl-Měsíce v úplňku nad Troskami.

Tak zase někdy. Uvidím, zda se podaří úplněk vyfotit příští rok v lednu. Letošní rok už za pár dní končí.

Dobré světlo v novém roce!

Přečtěte si také