Fotopoutník: Za třemi zářijovými úplňky v Českém ráji s 1000mm sklem

5. 10. 2023

3× úplněk, zářijový východ Měsíce v Českém ráji
3× úplněk, zářijový východ Měsíce v Českém ráji.

Předchozí měsíce byly na fotografování Měsíce bída. Pár obrázků jsem sice vytvořil, ale viditelnost nebyla nic moc, ani se mi nedařilo najít vhodnou lokaci. Ovšem září 2023, to byly úplňkové fotožně. Podařilo se mi úspěšně zrealizovat vycházející Měsíc na třech místech Českého ráje. Podívejte se, jak jsem fotil.

3 úplňky v měsíci? To se mi dlouho nepovedlo. Jasně, není to vždy úplně „čistý“ 100% úplněk, protože ten nastane klidně kolem poledne, což se taky v září stalo. Ale dá se fotit už třeba den předem, pak v den úplňku i den po.

To máme 3 východy Měsíce + 2–3 brzké ranní západy. Ale komu by se chtělo vstávat, že? Já se vydal jen na večerní východy, kdy bylo vidět okolo 98–99,5 % měsíčního kotouče. Okem stěží postřehnete rozdíl mezi „pravým“ 100% úplňkem. Ani to nejde. V poledne si úplněk moc neužijete, když je někde na druhé straně planety.

Co je to vlastně úplněk?

Ono ani není jasné, jak dlouhou dobu takový úplněk vlastně trvá. Je to jen minuta, kdy je Měsíc opravdu úplňku, byť například v poledne? Anebo hodina? Případně i ranní západ Měsíce před úplňkem, večerní východ? Wikipedie uvádí, že „V úplňku je Měsíc na opačné straně od Země než Slunce, což nastává v době, kdy nový měsíc má stáří 14,8 dne.

Trochu přesnější je AI (Chat-GPT):

  • Úplněk je fáze Měsíce, kdy je Měsíc z našeho pohledu ze Země plně osvětlený. K úplňku dochází, když je Země přesně mezi Sluncem a Měsícem, takže sluneční světlo plně osvětluje viditelnou stranu Měsíce.
  • Během úplňku vychází Měsíc na obzoru přibližně ve stejnou dobu, kdy Slunce zapadá, a zapadá ve stejnou dobu, kdy Slunce vychází.

A ten druhý bod, to je pro mě, coby fotografa, podstatné. Potřebuju mít na fotkách pořádného strejdu Měsíce, který se vyhoupne do ještě krásně modré oblohy. Ne do černé tmy. Nejsem astrofotograf. Jsem spíš modrohodinář.

Je dobré vědět, že každým dnem okolo období úplňku se východ Měsíce posunuje směrem k půlnoci vždy zhruba o půlhodinku. Takže den před úplňkem Měsíc vychází těsně po západu slunce, v den úplňku pár desítek minut po západu slunečního kotouče, a následující den už Měsíc vychází ke konci modré hodiny, skoro za tmy.

Jak a zda půjde Měsíc vůbec vyfotit, ovlivňuje také oblačnost. Někdy není vidět vůbec, někdy okolní mraky zajistí jen větší tmu. A jindy je zase špatná viditelnost a vidět pouze rozmazaný kotouč.

Tak to bychom měli čas východu a něco z meteorologie. No a pak je taky důležité, kde se pan Měsíc ráčí vyhoupnout. Azimut východu Měsíce. To je pro mě rovněž podstatné. Pouhopouhý Měsíc na tmavé obloze fotografuju minimálně.

V 90 % případů se jej snažím zachytit s něčím dalším – nad rybníkem, u hradu, nad městem či kostelní věží. A to není jednoduché, jelikož je taky zapotřebí, abych měl výhled správným směrem. Ale o tom se rozepíšu víc v článku Jak fotit Měsíc, který mám už asi dva roky ropzracovaný.

Jak jsem fotil 3× zářijový Měsíc v úplňku nad Českým rájem

Teď už lehce popíšu, jak jsem pana Lunu vyfotil během září nad Českým rájem:

1) Měsíc nad novou rozhlednou na Hamštejně

Asi teprve týden (ostuda!) před úplňkem jsem zaregistroval nově vznikající rozhlednu na Hamštejnském hřebeni. Spočítal jsem si azimut první úplňkové zářijové fotopříležitosti: Ha, to je ončo! Vyrazil jsem k Hamštejnu. Přesněji tedy pár kilometrů od Hamštejna, abych na něj měl výhled.

Rozhodnutí vyrazit bylo hodně spontánní. Ale mám zkušenost, že takové fotovýjezdy mívají dobré výsledky. Od začátku úvahy, že bych mohl někam vyrazit až k výstupu z auta v cíli uběhlo jen pár desetiminut.

Další čtvrt hoďku jsem se snažil najít vhodný výhled, ale pořád to nebylo ono. Nakonec se povedlo, rychle jsem rozbalil aparát, hodil na stativ a Měsíc už vyjížděl nahoru kousek od rozhledny. Vážení přátelé, pohled přes objektiv s metrovou ohniskovkou, to je teda mazec! Až se nechce ani mně věřit, že tohle není nějaká fotomontáž. Fakt není, je to surová realita.

Pobíhal jsem s 10kg výbavou po louce a bohužel už to nešlo víc doleva, kde začínal v mém výhledu les. Ale i tak jsem s výsledkem docela spokojený – skoro dostavěná rozhledna a Měsíc pár hodin před úplňkem. Vidíte na rozhledně tu glajchu? Stromek, zpravidla břízka, která značí dosažení nejvyššího bodu stavby.

Východ Měsíce v úplňku u nové rozhledy v Českém ráji
Východ Měsíce v úplňku u nové rozhledy v Českém ráji.

2) Měsíc na Vyskři

Následující den jsem dlouho nemohl vymyslet, naměřit, připravit vhodnou lokalitu, odkud bych mohl fotografovat. Daleko se mi nechtělo. Nakonec se povedlo a nechal jsem se rodinou vyhodit někde za naší vesnicí. Mezitím, co si něco někde vyřídili, jsem rozbalil sestavu a udělal pár obrázků. Tentokrát s kaplí svaté Anny na Vyskři, kde jsem měl na výstavce pár fotoobrázků na plátně. Jo, tohle byla parádní geometrie. Sice nohy popálené od kopřiv, ale krásná podívaná, co říkáte? I pan vyskeřský starosta to ocenil. Čest!

Vyskeřská geometrie – východ Měsíce v úplňku v Českém ráji
Vyskeřská geometrie – východ Měsíce v úplňku v Českém ráji.

3) Měsíc u Humprechtu

Den po dni úplňku jsme s juniorem vyrazili ještě jednou. Udělal jsem mu to jako bojovku, protože úplněk už vycházel skoro za tmy. Dojeli jsme do cíle, čelovky na hlavy a popošli loukama asi kilák kolem ovcí. Posadil jsem do třetice 1000mm objektiv na stativ a exponoval východ Měsíce, tentokrát u Humprechtu. Tato podívaná trvala jen pár sekund. To snad ani nebyla minuta a Měsíc zaplul za oblačnost. Pohledem přes objektiv s ohniskovkou 1 metr ten Měsíc upaluje docela rychle.

Východ Měsíce v úplňku u zámku Humprecht
Východ Měsíce v úplňku u zámku Humprecht.

Někdy příště popíšu, jakou technikou fotím a jak. Tento článek měl pouze shrnout zářijové výpravy za panem Měsícem a taky napravit moji předlouhou blogovací pauzu. Snad to udržím a budu blogovat dál.

Odkud jsem fotil?

Pardon, to je know-how a stejně by vám to bylo k prdu. Každý úplněk je jiný, taky záleží, čím fotíte a podle toho musíte být daleko od cíle potřebný počet metrů, kilometrů. I o tom se snad někdy rozepíšu.

Dobrou tmu či světlo a zase za měsíc na Měsíc.

Přečtěte si také