Fotorada #22: Tihomir Lazarov – Intenzivnější fotografování z vás ne/udělá lepšího fotografa

13. 4. 2017

Tihomir Lazarov – Intenzivnější fotografování z vás ne/udělá lepšího fotografa.

Francouzský fotograf Henri Cartier-Bresson kdysi prohlásil „Prvních 10 000 fotografií je nejhorších.“ Takže musíte nejprve překonat tuto metu. Až potom budou vaše snímky možná za něco stát. Je to mýtus nebo ne? A pokud to pravda není, jak se tedy lepším fotografem stát? Třeba tím, že místo intenzivního fotografování budete více pozorovat a zkoumat, trénovat svoji představivost. Více v článku.

Tihomir Lazarov je portrétním fotografem a filmařem z bulharské Sofie. Na webu Fstoppers.com publikoval článek na téma Fotografování více obrázků z vás neudělá lepšího fotografa. Vyvrací tak rozšířený mýtus, že čím více budete fotit, tím budou vaše fotografie lepší.

Ale sportovec také musí pravidelně cvičit, stejně tak hráč na hudební nástroje. Proč ne fotograf?

Sportovec pravidelně cvičí, aby podával lepší výkony. Stejně tak houslista či jiný hráč na hudební nástroj. Hodiny a hodiny tréninku.

Je to stejné i ve fotografii? Musíte nejprve nafotit 10 000 snímků, aby ten 10 001. za něco stál? Tihomir tento názor vyvrací.

Za mnohem důležitejší považuje trénink sebe sama, nikoliv pouze intenzivní mačkání spouště fotoaparátu, byť ve správný okamžik.

Sám Tihomir na začátku své fotografické praxe nafotil hromady snímků. Ale jejich kvalita se moc nezlepšovala. Časem si uvědomil, že mnohem důležitější je studium úspěšných fotografií jiných autorů a bádání nad tím, proč jsou vlastně tak úspěšné.

Spisovatelé hodně čtou, skladatelé poslouchají. Co fotografové?

Spisovatelé čtou mnoho úspěšných příběhů, aby se v nich sami inspirovali. Trénují si tak svoji představivost. Až pak se třeba pouští do psaní.

Podobně i Tihomir místo intenzivního fotografování začal více studovat fotografie úspěšných fotografů. Bádal nad tím, proč zkomponovali zrovna takovou scénu, proč zvolili právě takový úhel pohledu.

Tihomir si pak svoji vlastní fotografickou tvorbu začal lépe a více plánovat. Už dopředu věděl, jak mají jeho fotografie vypadat. Plánoval a fotil. Plánoval, fotil a tak stále dokola.

„365“ foto projekty a jim podobné

1 snímek každý den. Možná i vy se některého takového „365“ projektu účastníte. Jsou pro fotografy něčím přínosné?

Tihomir se k takovým projektům vyjadřuje slovy: „K čemu jsou takové projekty dobré, kromě toho, že soutěžící vytvoří velké množství fotografií? Lepší je 1 měsíc plánovat a vytvořit 1 mistrovské dílo než 30 průměrných fotografií. Těch průměrných si nikdo nevšimne. Ale co mistrovského díla?

Závěrem: Bádejte, plánujte, až pak fotografujte

Chcete-li zlepšit své fotografování, cvičte nejprve svoji mysl. Zkuste si realizaci fotografie předem vizualizovat a plánovat. Sledujte a studujte tvorbu úspěšných. Naučte se jejich práci „číst“.

Trénujte své oči a představivost. A vyhněte se fotografování hromady snímků v pravidelných intervalech.

Takže věta „Prvních 10 000 fotografií je nejhorších,“ i když původně možná myšlená v dobrém, je zřejmě fotografický mýtem.

Celý článek Tihomira Lazarova na Fstoppers.com (ENG) >

Přečtěte si také