V půli února 2022 velký vichr přivál vyšší teploty. I když je pocitově stále zima, sloupek teploměru šplhá k 10 °C. Na horách je sice chladněji, ale sníh ve velkém taje. Například hora Kozákov v Českém ráji už skoro ztratila bílou čepici, tmavne i Ještěd. Co to znamená? Řeky jsou plné vody. V Železném Brodě Jizera občas dosahuje 1. SPA. Správný čas na fotografování zajímavého úkazu – dvoubarevné řeky! Hezky barevný je taky českorajský 新幹線, podívejte se.
Jsem-li zrovna v okolí Železného Brodu a mám trochu času, občas zajedu do blízkého Podspálova. Je to výchozí bod na Riegrovu stezku, vedoucí nad Jizerou do Semil. Její vyšší verze se nazývá Kamenického. A vede odtud ještě Palackého stezka podél řeky Kamenice až do Tanvaldu.
Hotel po rekonstrukci a pár mostů
V Podspálově, hovorově spíš na Podspálově, toho moc není, žije tam pár lidí. Ale k vidění je docela dost. Kdysi vyhlášený hotel chátral, teď je ve správě společnosti Sundisk nově opravený. Na Podspálově je několik silničních a železničních mostů přes řeku Jizeru i Kamenici. Zajíždí sem barevná Arriva, která pokračuje podél Kamenice dál na Tanvald. Vlaky tady zastavují většinou jen na znamení.
MVE Spálov s 1,3km náhonem
Další ze zajímavostí je stará vodní elektrárna Spálov s velice dlouhým náhonem a výkonem 2400 kW. Na tu se zaměřím jindy. Taky se zde vlévá řeka Kamenice do řeky Jizery. Pár zajímavostí jsem si vyfotil.
Sněhy tají, řeky barví
Když je hodně vody, Jizera bývá zabarvená do rezavo-oranžovo-hněda, Kamenice spíš do khaki-hněda. V tu dobu by jim asi víc odpovídaly názvy třeba jako Rezera a Khakenice. Proč mají jinou barvu?
Do Jizery, než přiteče na Podspálov, se vlévá hodně dalších říček a potoků, protéká okolo polí, luk. Kamenice teče z větší části lesem. Když se spolu na Podspálově potkají a Kamenice se vlije do Jizery, ještě zhruba 100 metrů trvá, než se jejich vody promísí a barva sjednotí. Nad soutokem je to zajímavá podívaná. Fotí se to však trochu složitěji. Pokud není na nebi zrovna azuro, na hladině se odráží bílo-šedavá obloha. Částečně pomůže polarizační filtr, je taky potřeba najít dobré místo.
Českorajský Šinkansen
Když jsem na Podspálově byl, zrovna azuro nebylo. A tak jsem si počkal na „Šinkansen Azzura“. U vlakové zastávky Spálov (který je sice nahoře na kopci, ale Podspálov pod něj spadá), visí jízdní řád. Měl jsem štěstí. Během půhodiny místem projely dva arrivácké vlaky. Mohou vás sem dovézt ze Železného Brodu nebo z Tanvaldu. No, projely, spíš proletěly, skoro jako japonský Šinkansen. Frčely asi tak čtyřicítkou.
Chcete zrychlit železniční dopravu? Žádný problém, řekněte si fotografovi. Pomocí kouzlení s expozičním časem vlaky zrychlí, jak je libo.
Nezastavujeme, nemáme zpoždění
Bylo dost času, abych se mohl přemístit z jednoho na druhé stanoviště. Nejsem šotouš a když fotím vlak, většinou se snažím o trochu nějaké kreativity. Cílem bylo zaznamenat průjezd Arrivy, aby bylo vidět, kudy projíždí. Pokud bych běžně vyfotil jedoucí vlak, nebude vidět vlaková zastávka, ani hotel. Abych vlak trochu zprůhlednil, použil jsem moji oblíbenou techniku expozice delším časem.
Na průjezd zastávkou stačila expozice 2 sekundy, na mostě jsem exponoval časem 0,3 s. Jelikož bylo docela málo světla, při nastavení ISO 50 to šlo i bez šedého filtru.
No a to je tentokrát asi tak vše. Jak se vám dvoubarevná řeka líbí?
Kalendáře z Českého ráje na rok 2023 už jsou skoro vyprodané, zbyvá pár posledních kousků…