Fotorada #70: Seber na snímač hned první foto příležitost

16. 10. 2023

70. fotorada: Seber první foto příležitost

Tahle fotorada je hodně z praxe, určená především pro mě. Možná se v ní ale „najdete“ taky. Když vyrážím fotit, většinou za nějakým účelem, cíleně na nějaké místo. Sice se občas i dnes jen tak bezcílně toulám krajinou a fotografuju, co mě zaujme, ale z důvodu úspory času a nákladů si cesty více plánuju. A už jsem se mnohokrát přesvědčil, že je dobré vyfotit vybraný objekt hned, jakmile to jde. Vysvětlím v článku.

Moje fotografování v posledních letech probíhá zpravidla tak, že si předem naplánuju, co má být výsledkem, co chci vyfotit a za jakým účelem. Ať už to má být snímek na fotoobraz, do kalendáře nebo například pro klienty, podřizuju tomu několik věcí:

  • kdy vyrazit, podle počasí,
  • v jakou denní dobu, aby na lokaci třeba svítilo slunce,
  • kolik asi času mi zabere cesta,
  • jakou foto výbavu s sebou vzít,
  • co bych mohl vyfotit jiného v okolí, kdyby hlavní motiv nevyšel.

Promyslím, připravím, sbalím se a ve vhodný čas vyrážím na lokaci – k přírodní zajímavosti, za výhledem do krajiny, ke hradu, zámku, řece, k objektu či technologii klienta, dokumentovat exteriér hotelu nebo například penzionu. Když se přiblížím k vybranému objektu a je vhodné světlo, okamžitě tasím fotoaparát. Rychle nastavím expozici, během chvilky zkomponuju a fotím. Zkontroluju výsledek. Je-li třeba, i podle histogramu. Ještě jednou ověřím nastavení fotoaparátu.

V ten okamžik mám hotový základ. Ať se stane cokoliv, mám už uložená nějaká data na paměťové kartě. Potom ve větším klidu objevuju další úhly pohledu a třeba víc kreativnější kompozice.

Takhle jsem to neměl ale vždy. Dříve, když jsem dorazil na místo, dobu jsem přemýšlel, jak objekt co nejlépe vyfotit. Hledal jsem různé pohledy, šlapal okolo.

Jenže se mnohdy stalo? Přihnaly se mraky. Nebo slunce zajelo za strom a hlavní objekt byl najednou ve stínu. Anebo dorazili turisté a začali u objektu svačit. Někdo zaparkoval ve výhledu bílou Fabii. Na scéně se objevil jakýkoliv rušivý element. A já měl prd. Jel jsem na místo zbytečně. Nějakou fotku jsem sice udělal, ale nebylo to prostě ono.

To mě hodně poučilo. Proto dnes fotím okamžitě, jakmile je to možné, ať mám aspoň něco. Sbírám na snímač hned první foto příležitost.

Máme s něčím podobným taky zkušenost? Napište mi.

Přečtěte si také