Asi 7 let jsem nestál na běžkách. Když jsem na nich vyklouzl naposledy, moc mě to nebavilo. Možná špatný terén, špatně namazáno, chybná technika nebo nevhodné oblečení. Už si to moc nepamatuju. Před pár lety jsem na běžkách zase vyrazil. Sněhové podmínky byly skvělé nejen na horách, ale i v nížinách. Máte poblíž domova bílou stopu? Hoďte na sebe něco ne moc teplého, namažte si lyže, malý foto kompakt nebo mobil do kapsy a hurá na ski! Zjistěte v článku 7 důvodů, proč vyrazit na běžky i doma „okolo komína“.
7 důvodů, proč vyrazit na běžky i doma okolo komína
1) Provětráte tělo
V zimě moc příležitostí na venkovní sportovní aktivity není. V nížinách bývá často inverze, sněhu pomálu. Občas jsou ale klimatické podmínky v pohodě. Sněhu je někdy dost i tam, kde běžně v zimních měsících šlapu v blátě. Dokonce i na lesních cestách. Ani šišky pod běžkami neucítíte. Je pořádná zima a dost sněhu? Využijte toho a překvapte lesní kance.
2) Poznáte svoji domovinu z jiné perspektivy
Kolikrát se během roku procházíte po polích zarostlých řepkou, obilím či kukuřicí? Anebo po lukách, kde se pasou krávy a ovečky? Já skoro nikdy. Když pominu, že bývají tato místa běžně nepřístupná, nevedou přes ně ani žádné cesty, žádné pěšiny. Navíc jsou mnohdy louky v okolí dost podmáčené. Na běžkách po nich však prosvištíte jako vytrénovaná srnka. „Máňo, tamhle je náš barák!“ Poznejte svou vísku nebo městečko z jiného úhlu, z nové perspektivy. Uvidíte nové zajímavé pohledy.
3) „Skol!“, “Stopaaa!“
V bílé stopě, i když se po ní vydávám jen pár kilometrů od domu, potkávám lyžníky, které běžně během roku nevídám. V zimě na polích snad dokonce potkám více lidí než v létě na naší vesnické ulici. Někdy je to na zasněžených lukách jako na dálnici. Proto bude lepší naučit se raději pár lyžoběžeckých pravidel. Třeba pozdrav lyžníků „Skol!“
4) Na běžkách vyschne v hrdle
Když se například v neděli odpoledne stmívá, sousedé asi sedí doma na gauči u telenovely. Ale budete-li se v zimě inspirovat tímhle článkem, možná se právě vracíte z odpoledních několika lyžníkovských kiláčků po okolí. Vězte, že na běžkách dost vyschne v krku. Když pak po návratu domů, s otvírákem v ruce, uslyšíte kýžené „tsss“, a pak se napijete třeba lahodného moku, je to jako balzám na duši.
5) Přivezete si skvělé snímky
Jasně, občas venku chybí „dobré světlo“. I na běžkách. Jenže když vysvitne sluníčko, přivezete si z běžek parádní fotografie. Proto do kapsy přibalte alespoň malý foto kompakt nebo mobil s foťáčkem. Jestliže si trasu „ojedete“, příště už můžete do bílé stopy cíleně vyrazit s něčím těžším, třeba s bezrcadlovkou nebo klasickou zrcadlovkou. A to už pak budete střílet pořádné snímky!
6) Svěží vzduch přivane svěží nápady
Na čerstvém vzduchu to lépe myslí. Třeba vás napadne něco nového, nějaká nová idea. Možná se vám to v hlavě poskládá jako tetris a vyřešíte cosi, nad čím už bádáte dlouho. Já na běžkách například dostal nápad, že napíšu tenhle článek.
7) Kam nás, stopo, zavedeš?
Nechte se vést bílou stopou. Kolem naší vsi jich je docela dost. Občas některou zafouká vítr, tak ji alespoň projedeme dalším lyžníkům. Poznáváme tak stále nové a nové trasy, nové pohledy. Přitom jen kousek za humny. Člověk nikdy neví, kam ho ta stopa zavede. Jako v nějaké geolokační hře. A to je pořádná zábava. Ať vám to na běžkách sviští!
Napište mi na FB
Napište mi potom třeba na Facebook, jak vám to běžkovalo. Přihoďte i nějaký pěkný obrázek.
Skol!