Zimní Hodkovice v modré – Ber odrazku

13. 12. 2021

Během stříbrné neděle jsem po rodinném výletu na hory s azurem nad hlavou zamířil ještě na modrou do Hodkovic. Malé městečko mezi Turnovem a Libercem, kde žije necelá třitisícovka lidí. Do své sbírky jsem si vyfotil vánoční strom na centrálním náměstí T.G.M., andělíčka, radnici. To je taková ta klasika.

Pak tradá do uliček a ke kostelu sv. Prokopa pod Kostelní vrch. Ty jo, hezké místo! A se sněhem ještě víc. Jenže modrá v zimě, když je mlhavo, trvá bohužel tak max. půl hoďky. Takže u kostela už byla černočerná tma.

Si tak cvakám zuby i závěrkou a z hospody pod kostelem vyšel její majitel a povyprávěl mi o kapli sv. Petra a Pavla, kterou prý zrestauroval. Teď patří k jeho hospodě. No, má to tam svoje genius loci.

Sv. Prokop, to je tedy pan kostel! Ani se mi nevešel do 12mm objektivu (na FF). Takže klasicky otočka těla o 90° a fotil jsem na výšku.

Nad kostelem stálo pár aut a několikrát se mi stalo, že někdo odjížděl či přijížděl. Světlomety auťáků zasvítily na kostel a já měl po expozici. Asi tak třikrát. Takže znovu 30 sekund čekačka na další snímek. Zřejmě víte, jaké to je, když se nemůžete dočkat, až se uvaří voda na čaj v konvici. Tak si k tomu ještě přihoďte venkovní prosincové mrazivo.

Nakonec se povedlo a pár obrázků jsem na paměťovku posbíral. Jo a cože to uvádím v nadpisu?

Ta moje 12mm širočina zabírá i můj stín, takže musím vždy nastavit samospoušť a poodstoupit o pár metrů pryč. Objektiv zabírá i stín stativu. Poučení: příště si musím vzít s sebou malou odraznou desku a nějak ji nafintit, aby stín stativu trošku rozbila. Zní to sice divně, odrazku do tmy, no fungovat by to mohlo. Tak uvidíme.

Pozor na stín stativu. Fotka bez úprav, jen pro demonstraci.
Pozor na stín stativu. Fotka bez úprav, jen pro demonstraci.

Jen škoda, že sníh taje před očima a další chumelení je v nedohlednu. Snad ještě něco během adventu či Vánoc napadne. Kéž by. Tak zase příště, čau.

Přečtěte si také