Jaké nové funkce vás čekají v Lightroom Classic CC 8.1?

11. 12. 2018

Jaké nové funkce nabízí nový Adobe Lightroom Classic 8.1?

V Adobe v prosinci 2018 vydali novou verzi Adobe Lightroom Classic CC 8.1. Co nového přináší? Například možnost změny pořadí panelů v modulu Develop, další nastavení Auto Importu, umožnění označovat barevnými štítky i off-line složky, přichycení k mřížce v modulu Book, jednostupňové sloučení HDR + panoramatických fotografií, vylepšení výkonu, podporu nových fotoaparátů a objektivů. Podívejte se v článku, co nového Lightroom umí.

Pravidelně, asi jednou za 1/4 roku v Adobe vydávají novou verzi Lightroom Classic CC, ale i jiných aplikací. V prosinci 2018 vyšla verze Lightroom Classic CC 8.1. Přečtěte si a rovnou vyzkoušejte nové funkce.

1) Změna pořadí panelů v modulu Develop, jak je libo

Asi nejzásadnější novinkou je možnost změny pořadí panelů v modulu Develop. Hodí se to v případě, kdy používáte jen některé z panelů a ty nepoužívané vás zbytečně zdržují od práce, ruší. Díky nové funkci si snadno změníte jejich pořadí, anebo úplně vypnete ty nepoužívané. Jak na to? Nejprve třeba vlevo od názvu „Basic“ klikněte pravým tlačítkem myši a vyberte Customize Develop Panel.

Jak si nastavit vlastní pořadí panelů v modulu Develop v Adobe Lightroom Classic.

Otevře se okno Customize Develop Panel s pořadím panelů. Libovolně si je přetáhněte – prostě jen chytněte a táhněte. Anebo odškrtněte ty panely, které v Lightroom nepoužíváte a nechcete, aby vás rušily. Nakonec dole vpravo klikněte na Save.

Jak si nastavit vlastní pořadí panelů v modulu Develop v Adobe Lightroom Classic.

Aby se změna aplikovala, je třeba Lightroom restartovat – vypnout / zapnout. Po změně pořadí panelů vám to Lightroom sám nabídne, jen klikněte na Relaunch. Lightroom se vypne a zase sám zapne. Hotovo, panely mají nové změněné pozice.

Pro aplikování změny je potřeba restartovat Lightroom.

2) Vložení auto-importovaných fotografií rovnou do kolekcí

Využíváte-li funkci Auto-Import, nově si můžete nastavit, aby se importované fotografie rovnou uložily do zvolené kolekce. Klikněte nahoře v menu na File / Auto Import / Auto Import Settings.

Možnost vložení auto-importovaných fotografií rovnou do kolekcí v Adobe Lightroom.

Vyberte si kolekci, do které se mají auto-importované fotky uložit, nakonec dole uložte kliknutím na Save.

Možnost vložení auto-importovaných fotografií rovnou do kolekcí v Adobe Lightroom. Po nastavení je potřeba kliknout dole vpravo na Save.

3) Přichycení k mřížce v modulu Book

Používáte modul Book na tvorbu knížek? Pak se vám může hodit nová funkce zarovnání fotografií podle mřížky. Najdete ji v panelu Guides / Grid Snap.

Možnost přichycení k mřížce v modulu Book v Adobe Lightroom.

4) Když se pokoušíte založit preset se stejným názvem, Lightroom se vás zeptá

Nově, pokud se snažíte vytvořit nový preset se stejným názvem, tak se vás Lightroom zeptá, jestli chcete nahradit ten původní, duplikovat nebo jej přejmenovat.

Když se pokoušíte založit složku, preset se stejným názvem, Lightroom se vás zeptá.

5) Složení HDR + Panorama v jednom kroku

Tohle je fajn vylepšení, ale myslím, že se objevilo už v nějaké meziverzi Lightroom. Pokud fotografujete HDR a panoramatické snímky k tomu, nově to celé všechno do jedné fotky složíte najednou. Super funkce třeba pro fotografy interiérů.

Složení HDR + Panorama v jednom kroku v Adobe Lightroom.

6) Označení barevnými štítky i u off-line složek

Jestliže používáte barevné štítky u složek s fotografiemi, může se vám hodit, že to nově jde i u těch, které jsou off-line – třeba u takových, které máte na externím disku a ten nemáte právě připojený.

Označení barevnými štítky i u off-line složek v Adobe Lightroom.

7) Vylepšení výkonu, nově podporované objektivy a těla a další drobnosti

Skoro jako v každé aktualizaci, i v této autoři popisují vylepšení výkonu + nějaké další méně významné drobnosti. Jejich přehled najdete na aktualizačním webu Adobe. A stejně jako vždy, podporu dostaly nová těla a objektivy, včetně Canon R, ale ten už byl možná podporovaný v minulé aktualizaci.

Jak se vám novinky verze Lightroom Classic CC 8.1 líbí?

 

Zvládněte Pokročilé úpravy fotografií v Adobe Lightroom Classic

E-book Pokročilé úpravy v Adobe Lightroom Classic 2021.

E-book Pokročilé úpravy v Adobe Lightroom Classic 2021.

Přečtěte si také