Fotorada #57: 15 rad, jak fotit v horkých dnech a na co si dát pozor

27. 6. 2019

U Atlantiku.

Když venku mrzne, je na to dobré myslet a na fotografování se předem připravit. Totéž platí, pokud teploměr ukazuje okolo 30 °C. Jak fotit v horkých dnech a na co si dát pozor? Ochraňte techniku, najděte stín, foťte ráno, večer, nasaďte polarizák, blýskněte si, použijte sluneční clonu, zapněte histogram, snižte ISO, buďte v suchu, pozor na prach, čistěte pravidelně, chraňte i sebe. Čtěte 15 rad, jak fotit v horku.

1) Chraňte techniku před horkem

Fotoaparáty mají většinou černou barvu. Na slunci a ve vedru se rychle zahřívají. Extrémní teploty foťáku nedělají dobře. Například u zrcadlovek Canon se v návodu dočtete rozsah provozních teplot: 0–40 °C. To není zase tak moc. Pokud leží foťák pár minut na pláži, pořádně se rozpálí a může dojít i k poškození. Raději jej přikryjte světlým ručníkem.

Ještě větší teploty mohou být v autě, když tam fotoaparát necháte a jdete na procházku nebo na zmrzlinu. Jestliže už tam musí zůstat, dejte jej alespoň do kufru, kde je možná trošku chladněji. Navíc nebude foťák tolik na očích nenechavců. Ale raději si jej vezměte s sebou ven někam do stínu.

2) Najděte si stín

Foťte ve stínu. Sníží se tím kontrasty, lidé nebudou mít pod očima kruhy a ostré stíny, které vykresluje denní letní vysoké slunce. Navíc nebudou mžourat a vy také lépe v hledáčku uvidíte, co je na scéně. Fotíte-li prosluněnou scénu, je fajn ji fotit ze stínu, pokud nějaký k dispozici máte.

3) Foťte ráno nebo večer

Když to jde a chce se vám vstávat, foťte brzy ráno, v pozdním odpoledni nebo večer, ideálně během východu, zlaté hodiny, při západu slunce či během modré hodiny. Bývá parádní měkké světlo, fotky budou mnohem hezčí než když budete fotit v poledne.

Ranní běžec. Brzy ráno nebo večer vykreslují stíny pěkné siluety.

4) Potřebujete fotit ve dne? Použijte polarizák

Jestliže cestujete a nemůžete čekat na pěkné světlo až do večera, bude se hodit polarizační filtr. Pokud svítí slunce a jste ve správné poloze, polarizační filtr prosytí barvy oblohy, zeleně i barvu moře. Nejlépe polarizák funguje, pokud směr, kam fotoaparátem míříte, svírá se sluncem úhel 90 °.

5) Fotíte portrét? Přiblýskněte si

Fotografujete-li během dne rodinu, budou mít členové v obličeji asi ostré stíny. To nevypadá moc hezky. Zapněte interní blesk, jestliže jej na foťáku máte. Záleží však, jaký fotoaparát používáte a v jakém fotíte expozičním režimu. Například u zrcadlovek bývá při použití interního blesku nejkratší použitelný expoziční čas okolo 1/200–1/250 s.

V létě bývá hodně světla. Aby vám interní vestavěný blesk fungoval, je potřeba více zaclonit. Co se stane, když nastavíte kratší čas (rychlost závěrky) než ten, se kterým interní blesk funguje, například 1/500 s? Zrcadlovka jej po vysunutí interního blesku automaticky prodlouží na delší expoziční čas a pak pravděpodobně dojde k přeexpozici. Nahlédněte do návodu ke svému foťáku, jaký můžete nejkratší expoziční čas s interním bleskem použít.

Co dělat, pokud chcete blýskat ve dne a zároveň nastavit malou clonu, aby bylo pozadí hezky rozmazané? Nasaďte na objektiv neutrální šedý filtr.

6) Snižte citlivost ISO

V horkých dnech nastavte citlivost nízko, třeba na hodnotu ISO 100. Snímač už je asi docela horký z okolního prostředí a další zahřívání, které může vznikat při nastavení vyšší citlivosti, vede k většímu šumu na fotkách.

7) Mějte foťák v suchu

Když je velké vedro, asi se trošku zapotíte. Sem tam nějaká kapka ukápne na fotoaparát či objektiv. Mějte po ruce hadřík či kapesník a hned ji utřete. Pot je slaný, kapka by mohla zatéct někam dovnitř a udělat neplechu.

8) Z chladného prostředí do horka raději pomalu

Stejně, jako je v zimě potřeba nechat fotoaparát po příchodu z mrazu do tepla nejprve v brašně vytemperovat, to samé platí i v horkém létě. Mnoho budov je hodně klimatizovaných, docela chlad bývá i v autobusech a taxících.

Bydlíte-li ve vychlazeném hotelu a pak se někam dopravíte vychlazeným mikrobusem nebo jiným dopravním prostředkem, najednou se po vystoupení ocitnete ve velkém horku. Je lepší nechat foťák pár minut ve fotobrašně a vytáhnout ven o pár minut později. Extrémní změny teplot mu nedělají dobře.

9) Objektiv ochrání sluneční clona nebo UV filtr

Sluneční clona je… proti slunci. Zabrání odleskům a mléčnému závoji, které se mohou na fotkách objevit. Je to také mechanická ochrana proti loktům turistů, ochrání přední čočku i před kapkami letního deštíku. Používám ji mnohem raději než UV filtr. UVčka jsem už dávno z fotobrašny vyházel.

Ale pokud chcete, UV filtr si pořiďte a na objektiv našroubujte. Je to lepší ochrana než žádná. UV filtr se bude čistit lépe než přední čočka objektivu. Jen si vyberte raději takový UV filtřík, který bude odpovídat kvalitativní třídě objektivu. Pokud máte „sklo za třicet“, pořiďte si nějaké lepší UVčko než to nejlevnější za stovku.

10) Letí na vás vodní tříšť? Zakryjte sklo rukou

Zvláštní pozor dávejte, fotíte-li u stříkající vody – u vlnolamu, na molu, u kašny, u vodopádu. Když se na vás bude zrovna řítit vodní tříšť, zakryjte rychle objektiv rukou, ať máte méně práce s čištěním.

11) Zkontrolujte správnou expozice pomocí histogramu

Když venku hodně svítí slunce, není na displeji fotoaparátu skoro nic moc vidět, anebo fotky vypadají dost tmavě. Fotografové pak mívají tendenci přidat na expozici. Po návratu k počítači jsou však snímky přeexponované, příliš světlé. Jak na ostrém slunci posoudit správnost expozice? Pomůže vám histogram, který umí zobrazit skoro každý fotoaparát. Přečtěte si Jak s histogramem fotit venku na ostrém slunci.

Histogram.

12) Pozor na prach!

Fotit na poušti je skvělé, pro Evropany je to exotika, stejně tak prosluněné písčité pláže. Ale také tam často fičí a jemňoučký písek poletuje vzduchem. Asi to poslední, co potřebujete, je mít jej nafoukaný uvnitř zrcadlovky.

Na plážích, kde to fouká, anebo na poušti, se snažím objektivy měnit co nejméně, raději vůbec. Minimalizuje se tím riziko, že při výměně objektivu zrovna foukne a jemný písek a prach nalétá dovnitř.

Totéž platí i v horkých ulicích měst, na polích, během deště. Pokud potřebujete často fotit více objektivy, noste raději dvě těla. Anebo se naučte objektivy měnit pod nějakou pokrývkou, jenže to je dost nepraktické. Do extrémních podmínek se hodí například prachuodolné pouzdro. V nouzi si jej můžete i vyrobit.

13) Po návratu do hotelu vyčistěte techniku

Až dorazíte z horkého dne do pohody hotelového pokoje, po oddychu se věnujte vyčištění techniky, anebo alespoň prověření stavu, v jakém zrovna je. Je to také správný čas na dobití baterií, zálohování paměťové karty a omrknutí nastavení foťáku, jestli se náhodou během dne „nepovedlo“ omylem nastavit něco nechtěného.

14) Video se dá zrcadlovkou natáčet jen přes displej

Natáčíte fotoaparátem videa? Asi víte, že zrcadlovkou to v základu jde jen přes displej, v režimu živého náhledu. Jenže na displeji je ve slunečném dni vidět skoro prd. Hodí se vám hoodman – kryt na displej. Seženete v každé větší prodejně, anebo za pár babek na internetu.

Když svítí slunce, je displej fotoaparátu špatně vidět.

15) Ochraňte i sebe

Na závěr taková ta klasika: dodržujte pitný režim (nejen v alko baru), namažte se opalovákem, noste sluneční brýle nebo lépe kšiltovku, šátek, klobouk. V brýlích se totiž špatně kouká do hledáčku. A hlavně si to dobře užijte.

Pohodu na cestách a dobré světlo!

Přečtěte si také