Jak mít lepší fotky? 1) Ovládněte expozici, 2) Zdokonalte kompozici, 3) Fotografujte v pěkném světle, 4) Najděte nové pohledy, 5) Zvládněte postproces, 6) Zkuste polarizák, 7) Pořiďte si padesátku. Čtěte tipy, jak fotit lépe.
Mnoho začínajících fotografů si docela brzy pořizuje lepší fotoaparát než mají. Minule jsem stručně popsal, zda skutečně nový foťák ke zlepšení pomůže či ne. A pokud nepomůže obměna fotografické výbavy, co tedy ano? Pro začátek zkuste 7 tipů v článku.
Jsem názoru, že nový, lepší foťák začínajícím fotografům ke zlepšení tvorby nepomůže. Někdy spíš naopak. Proč? Protože místo zdokonalení svého fotografování si spíše přitíží – výkonnější foťák bývá složitější na ovládání, menu s nabídkou funkcí obsáhlé, méně přehledné než mají jednodušší foťáky. V záplavě nových funkcí se snadno „utopí“ i mírně pokročilý fotograf. Přitom nový foťák často není vůbec potřeba.
Co pomůže ke zlepšení fotografií, když ne nový foťák? Zkuste 7 tipů
Tipy uvádím postupně, jak je doporučuji aplikovat. Aplikování prvních 5 tipů není podmíněno nákupem žádné další fotografické výbavy.
1) Ovládněte nastavení expozice a pochopte základní principy
Troufám si tvrdit, že porozumění tajům expozice je základem pro lepší fotografování. Je těžké mít lepší fotky, když si stále fotoaparát dělá, co chce. Ano, znám sice výjimky – pár fotografů, kteří toho o nastavení expozice moc nevědí a přesto tvoří skvělé fotky. Ale je jich jako šafránu. Navíc nevím, kolik nepovedených snímků jim končí v koši.
Jak pochopit principy nastavení expozice? Pořiďte si nějakou dobrou knížku nebo si ji vypůjčte v knihovně. Knihovny ve větších městech jsou zásobené velice dobře, poplatky za výpůjčky nízké. Anebo se podívejte na Extra Fotoradu #23: Jak snadno a rychle pochopit taje nastavení správné expozice.
Případně dorazte na fotokurz „Odhalte taje expozice“, kde rovnou získáte zpětnou vazbu a rady lektora. A můžete se na místě také ptát na vše možné. To je nejrychlejší cesta ke zlepšení.
2) Zdokonalte kompozici
Když už ovládáte základy nastavování expozice, je dobré pokročit dál a vylepšovat kompozici. Mnoho fotek je plných rušivého balastu, který se tam připletl „jaksi náhodou“. Na některých fotografiích se naklání horizont, jako by měl rybník vytéct ze snímku ven. Anebo se kácejí linie budov, postavám trčí z hlavy větev či sloup.
Zkuste tyto začátečnické kompoziční chyby eliminovat. Až se to podaří, můžete se na kompozici zaměřit dál a více před zmáčknutím spouště přemýšlet. Pro začátky se může hodit třeba e-book „Komponujte lépe a vynikněte z davu“.
Mnoho rad, jak lépe komponovat, najdete na internetu. Připravujeme také nový fotokurz zaměřený právě na zlepšení kompozice.
Tip: Hledejte inspiraci také u starých malířských mistrů, projděte si Wikipedii, zajděte na výstavu obrazů.
3) Fotografujte ve vhodnou denní dobu
V teplých obdobích roku vychází slunce docela brzy, třeba už okolo 5. hodiny. Jenže ranní světlo je nejlepší. Jednou za čas si přivstaňte a projděte místa, které už znáte. Najednou je uvidíte v novém světle. Dobré světlo bývá i v podvečer. Ale to ranní je podle mě prostě lepší, příroda svěžejší, město i okolí památek liduprázdné.
4) Hledejte netradiční úhly pohledu
Drtivá většina lidí fotí ze stoje. Když si dřepnete, anebo dokonce lehnete na zem, svět najednou vypadá úplně jinak. Vyzkoušejte. Máte-li bolavá kolena, hodí se fotoaparát s výklopným displejem. Ale ten raději používejte jen když je to nutné, třeba při fotografování z podhledu. Pro běžné focení je mnohem lepší fotografovat přes hledáček.
Pamatujte, že diváky nejvíce zaujmou pohledy, na které nejsou zvyklí.
5) Zvládněte postproces – úpravy fotografií na počítači
Znám pár skalních odpůrců úprav fotografií na počítači. Vězte, že drtivá většina úspěšných snímků na sociálních sítích nějakou úpravou prošla. Lidé prostě mají rádi syté barvičky. Ale nesmí se to přehnat. Základní úpravy fotek zvládnete v software nebo aplikacích dostupných i zdarma, pro pokročilejší akce se na úpravy fotografií hodí třeba Adobe Lightroom.
6) Fotíte krajinu? Vyzkoušejte polarizační filtr
Už jsem zmiňoval, že nejlepší světlo je ráno. Jenže ráno trvá jen malou část dne. Co potom? Pro zlepšení světelných podmínek během dne se hodí polarizační filtr. Pokud je slunce v dobré poloze, ideálně v úhlu 90 ° od směru, kam fotoaparátem míříte, „polarizák“ může pomoci. Barvy zeleně jsou sytější, obloha modřejší, hladina rybníku, řeky nebo moře průhlednější.
7) Pořiďte si světelnější objektiv
K levným zrcadlovkám výrobci dávají základní zoomovací objektiv se světelností f/4–5,6. To není žádná hitparáda. Když pak třeba fotíte na ohniskovou vzdálenost 50 mm, můžete si dovolit nastavit nejmenší clonové číslo f/5,6. Aby objektiv podával o něco lepší výsledky, je dobré ještě přiclonit, například na f/7,1. S takovou clonou se kreativně pracuje hodně těžko, pozadí na fotce je rozmazat skoro nemožné.
Když si ale za pár tisícovek pořídíte levný pevný 50mm objektiv, získáte možnost nastavení nejmenší clony f/1,8. A to je sakra rozdíl. S tak jednoduchým objektivem není sice dobré fotit „na plnou díru“, ale stačí přiclonit třeba na f/2,2 a kresebnost je už o dost lepší.
Myslím, že pro začátek stačí. Časem jednotlivé tipy třeba rozeberu více a přihodím další. Tak hurá do zkoušení a dobré světlo!