Fotorada #6: Co je citlivost ISO?

24. 2. 2017

Citlivost digitálního snímače či fotografického filmu na dopadající světlo je míra, jak hodně či málo je snímač nebo film na světlo citlivý. V současnosti se uvádí v jednotkách ISO. Dříve se používaly i jiné jednotky citlivosti, například DIN, ASA, GOST. Jak citlivosti porozumět?

Čím vyšší citlivost ISO zvolíte, tím je snímač nebo film na světlo citlivější a fotografie pak světlejší, více exponovaná. Čím menší zvolíte citlivost ISO, tím méně je snímač na dopadající světlo citlivý = fotografie je tmavší, méně exponovaná.

Existují základní hodnoty citlivosti ISO a jejich mezihodnoty, zpravidla po třetinách. Základní hodnoty citlivosti ISO, od nejméně citlivého po nejvíce citlivé, jsou 50 ISO, 100 ISO, 200 ISO, 400 ISO, 800 ISO, 1600 ISO, 3200 ISO, 6400 ISO, 12800 ISO. Nad a pod těmito hodnotami existují i další základní hodnoty citlivosti ISO, ale u běžných fotoaparátů nebývají dostupné.

U filmových fotoaparátů můžete změnit citlivost ISO filmu jen tím, že vyměníte film. U digitálních foťáků citlivost ISO jednoduše přepnete. Vyšší hodnota citlivosti ISO může rovněž znamenat více šumu na fotografii.

Přečtěte si také