12 zásad pro vkládání fotografií na web, aby vám přivedly více zákazníků

23. 7. 2017

Mistr kuchař a létající zelenina.

Máte nové fotografie svého podniku, provozovny, restaurace, obchodu? Fotografové klientům snímky často posílají jen ve vysokém rozlišení a tím jejich práce končí. Aby vám nové fotky sloužily a nestaly se naopak přítěží, je důležité snímky na web správně vložit. Jak? Přečtěte si 12 zásad pro vkládání fotografií na webové stránky, které vám přilákají více nových zákazníků.

Jedním z nejčastějších míst, kde se fotografie svého podnikání dají v současnosti prezentovat, jsou webové stránky, blog nebo sociální sítě.

Jak nové snímky na web co nejlépe vložit, aby byly návštěvníkům webových stránek k užitku a ne překážkou? Může se vám hodit 12 zásad:

1) Upravte rozlišení fotografií na použitelnou velikost

Každý podnikatel se věnuje hlavně svému podnikání. Možná nejste expertem ve fotografii, ani specialistou na internet. A třeba vám fotograf dodal snímky jen ve vysokém rozlišení.

Mnoho provozovatelů webových stránek takové fotky prostě nahraje na web a o rozlišení obrázků se nezajímá. Jedna fotografie pak má datovou velikost například 5 MB. Když je jich na jedné stránce webu 10, znamená to, že se do počítače nebo mobilu návštěvníka webu stahuje 50 MB dat, a to počítám jen fotografie. Pokud bude mít návštěvník trochu pomalejší spojení, z takové stránky asi rychle odejde.

Příliš velké fotografie „otráví“ návštěvníky webu

Co se může stát, když je rozlišení fotek příliš velké? Větší počet fotografií o velkém rozlišení způsobí, že se webové stránky budou návštěvníkům pomalu načítat. Jestliže se na váš web dívají z mobilu či tabletu s mobilním připojením, web se jim možná vůbec nenačte, a také jim stahování fotografií o velkém rozlišení „sežere“ dost dat. Za to vás moc rádi mít zřejmě nebudou.

Váš web vyhledávače odsunou na horší pozice

Kromě toho, že pomalé načítání webu kvůli objemným fotkám „otráví“ vaše potenciální zákazníky, je zároveň pravděpodobné, že si váš web od vyhledávačů Google a Seznam vyslouží odsunutí ve výsledcích vyhledávání na horší pozice.

Rychlost načítání webu je dnes důležitým kritériem při hodnocení jeho kvality a prospěšnosti. Pomalé weby algoritmy vyhledávačů odsunují na horší pozice.

Pluginy redakčních systémů kvalitu snímků často degradují

Moderní pluginy a komponenty redakčních systémů Joomla, WordPress, Drupal a dalších sice dokáží zmenšit rozlišení fotografií automaticky – když je správně nastavíte – ale zpravidla tím kvalitu fotografií degradují. Je proto lepší na web nahrávat fotografie už ve finálním potřebném rozlišení.

Úplně nejlepší je, když vám fotografie v potřebném rozlišení dodá přímo fotograf. To mu však ale musíte předem sdělit. Každá další úprava fotografií ve formátu jpg kvalitu snímků o něco zhorší.

Zmenšete rozlišení, zvyšte kompresi jpg

Jestliže vám fotograf dodal fotky jen ve vysokém rozlišení, upravte si je po svém:

a) Zmenšete rozlišení fotografií

Jaké rozlišení zvolit? Máte-li moderní „širokoúhlý“ jednosloupcový web, mohlo by stačit maximální rozlišení 1200 px na šířku. Pokud je váš web staršího data výroby, zřejmě bude stačit rozlišení 800 px na šířku.
Když však chcete některou fotografii použít pro celé pozadí webu, pak bude potřeba rozlišení větší, třeba 1600 px. S tím by vám mohl či měl pomoci váš správce webu.

b) Upravte kompresi fotografií

Nahráváte-li na web fotografie ve formátu jpg, což v současnosti vřele doporučuji, můžete si při změně rozlišení ve foto editoru nastavit i míru jejich komprese = kvalitu.

Je zpravidla zbytečné mít kvalitu u jpg nastavenou na 100 %. Velikost obrazových souborů je pak příliš velká. V mnoha případech při ukládání zmenšených fotografií stačí nastavit kvalitu na 80 nebo 85 %.

Výsledná fotografie, například o rozlišení 800 px × 533 px, což odpovídá optimálnímu poměru stran 2:3, pak bude mít datovou velikost jen 100–400 kB.

Proč mají fotografie o stejném rozlišení i stejné kompresi tak odlišnou datovou velikost? Záleží, kolik je na nich detailů. Čím více detailů, tím je velikost větší. Podrobněji rozebereme někdy příště.

2) Pojmenujte soubory s fotografiemi správně

Pokud vám snímky správně nepojmenoval už fotograf a nevložil do názvů souborů označení vašeho podniku, je lepší si názvy přejmenovat na čitelnější podobu. Usnadní vám to práci s obrázky na webu a může to také pomoci k optimalizaci pro vyhledávače – SEO.

Například název souboru XYZfbagkjwh_fhwh_46a3227_DSC_1581.jpg raději přejmenujte třeba na Interier-restaurace-Myslivna-Beroun-001-DSC-1581.jpg.

3) Vodoznak z fotografií dejte pryč, anebo nechte jen decentní

Dodal vám fotograf snímky, ve kterých je uprostřed velký vodoznak? Hoďte mu je na hlavu. Je jedno, zda vám je daroval zdarma nebo se jednalo o fotozakázku. Velký vodoznak fotografa, případně váš vlastní, ruší diváka a kazí dojem z prohlížení.

Pokud vám bude chtít obrázky z webu někdo ukrást, stejně vám je ukradne. Poradí si i s vodoznakem.

Jste-li s fotografem domluveni na ponechání vodoznaku, tak jej na fotografiích nechte jen decentní, poloprůhledný, nejlépe někde v rohu, například vpravo dole. Nebude pak diváky tolik rušit.

4) Stačí 1 fotografie z 1 místa

I když vám fotograf možná dodal více pohledů na jed
nu scénu, vyberte do fotogalerie na web raději jen jeden snímek ze stejného místa. Divákovi to bude bohatě stačit. Asi nikdo nemá čas ani chuť koukat se na 5 fotografií z jednoho místa. Tím myslím například pohled na jednu část obchodu, na jeden stůl.

5) Méně = více

Máte nové parádní snímky? Možná vás to svádí jich na webové stránky vložit co nejvíce. Je dobré se však řídit osvědčeným pravidlem – v jednoduchosti je síla.

Bývá lepší na jednu stránku umístit jen pár snímků a zbytek vložit buď do fotogalerie, která je dostupná z nabídky webu, anebo do fotogalerie přímo pod článkem na stránce.

Díky tomu bude stránka přehlednější a web se bude návštěvníkům rychleji načítat.

6) Fotografie doplňte k textu

Někdy je na stránce snímek, který kontextově nijak neladí s dalším obsahem stránky, zpravidla s textem. Když fotky na web vkládáte, posuďte, zda obsahově ladí či doplňují zbytek stránky, hlavně text.

7) Obrázky zarovnejte k jedné straně nebo doprostřed

Ať už budete fotky na stránce zarovnávat doleva či doprava, udělejte to tak u všech, aby nebyly na webu „cik–cak“, pokud to tedy není opodstatněný záměr vašeho grafika. Docela hezky vypadá, když jsou větší fotografie umístěné na středu stránky.

8) Doplňte titulky fotografií

Zabere to sice „trochu“ času, ale titulky a popisky fotografií jsou velice důležité. Návštěvník webu díky nim přesně ví, co na fotografiích je. To může posílit jeho zájem o vaše produkty či služby. Titulek se zobrazuje i při najetí myší na fotografii.

Titulek bývá v kódu umístěn jako atribut title= v tagu <img>.

Kromě návštěvníků webu titulky i popisky fotografií ocení i roboty vyhledávačů. Je možné, že díky nim získáte lepší pozici ve výsledcích vyhledávání. Jsou dobré i pro SEO.

Titulek se načítá také při sdílení fotografie na některé sociální sítě. Do titulku vložte hledané klíčové slovo a stručný popis fotografie.

Jak titulky a popisky k fotografiím vložit, zjistěte u svého webmastera či dodavatele webu.

9) Doplňte k fotografiím ALT i další popisky

ALT popisek neboli alternativní popisek se na webu zobrazí lidem, kteří z nějakého důvodu fotografie na stránce nevidí. Mají buď vypnuté jejich zobrazení, anebo například špatně vidí a web si prohlížejí pomocí zobrazovacího zařízení pro slabozraké. ALT popisek se na stránce viditelně běžně nezobrazuje, je vidět v kódu. Při vkládání může být označen také jako Image Description či Popis obrázku.

Stačí, když ALT popisek sepíšete jednou či dvěma krátkými větami. Vložte do ALT popisku pár hledaných klíčových slov, ale ne moc.

Alternativní popisek je v kódu vložen jako atribut alt= v tagu <img>.

Kromě ALT popisku některé webové systémy umožňují vložit také další doplňující popisek, který se na stránce zobrazí pod fotografií, anebo pod náhledem snímku ve fotogalerii. V kódu bývá takový popisek umístěn například v tagu <figcaption> či <figure>, záleží však na šabloně webu.

Jak alternativní i jiné popisky k fotografiím vložit, se zeptejte svého webmastera či dodavatele webu.

10) Více fotografií rozčleňte do přehledných kategorií

Aby měli návštěvníci webu z prohlížení fotografií ve fotogalerii lepší zážitek, rozčleňte je do přehledných složek, podle potřeby a rozumného uvážení. Stačí jen pár složek. Hodně složek či kategorií ve fotogalerii je spíš naopak na obtíž.

11) Zpříjemněte návštěvníkům prohlížení fotogalerie

Dodnes je na webech mnoho fotogalerií, které vlastně ani fotogaleriemi moc nejsou. Když kliknete na fotografii, tak se sice třeba otevře ve větším náhledu, avšak divák se nemůže jednoduše posunout na další snímek. Musí fotku zase zavřít – když vůbec objeví, jak – a potom otevřít další fotografii.

Prověřte, že na svém webu máte fotogalerii dobře funkční a uživatelsky příjemnou, například podle těchto pár bodů:

  • Fotografie se po kliknutí otevře do většího náhledu.
  • U náhledu snímku je dobře čitelné ovládání – šipky na posun, křížek na zavření, případně tlačítko play pro spuštění automatické prezentace.
  • Náhled je akorát tak velký, aby se vešel na obrazovku – vyzkoušejte v různých rozlišeních monitoru, na notebooku, na tabletu.
  • Fotogalerie dobře funguje i na mobilních zařízeních – tabletu, chytrém mobilu.
  • Popisky a ovládání či nápověda jsou v češtině.
  • U fotografií jsou schované nadbytečné informace, například název souboru v podobě XYZ_4627_DSC_jdgsz.jpg.
  • Fotografie mají unikátní titulky, případně i popisky, které doplňují, co na fotce divák vidí.
  • Po zavření náhledu křížkem, který je dobře viditelný, se návštěvník webu vrátí na stejné místo stránky, kde byl před tím.

Kromě uvedených tipů existují při práci s fotografiemi i další, například úprava informací v metadatech EXIF. Co je EXIF a jak s metadaty pracovat, popíšeme zase někdy příště.

12) Užijte si to, dejte si záležet

Když už vás stálo tolik času sehnat fotografa, připravit provozovnu pro fotografování, vše domluvit, zaplatit za služby, tak si další práci s fotografiemi užijte.

Udělejte si na vkládání fotek na web čas a klid. Vyplatí se to. Budete pak mít na webu fotky mnohem lepší a lépe uspořádané než konkurence. Ocení to vaši potenciální zákazníci, ale i roboty vyhledávačů. Jako bonus pak můžete získat lepší pozice ve výsledcích vyhledávání.

Máte málo času, nevíte, jak fotografie na web správně vložit? Pomůžeme vám.

Klientům, kterým fotografujeme provozovny, služby či jiné podnikání, fotografie k vložení na web rovnou připravujeme. Po dohodě jim fotky na webové stránky také vkládáme – se vším, co k tomu patří. Fotografováním to teprve začíná.

I když jsme u vás třeba zatím nefotili, přesto vám můžeme pomoci fotografie na webu vylepšit, upravit, zmenšit, správně pojmenovat a rozmístit, aby lépe sloužily návštěvníkům webu a pomohly vám oslovit více zákazníků.

Máte zájem? Napište na info@piny.cz, do e-mailu stručně popište své přání, připojte adresu webu.

Ať vám fotografie na webu slouží co nejlépe!

Přečtěte si také