Nejvyšší stavba ČR a dominanta středu Čech končí s vysíláním AM. Liblice se odmlčí

30. 12. 2021

Vysílač Liblice B u Českého Brodu z Českého ráje, cca 70 km.
Vysílač Liblice B u Českého Brodu z Českého ráje, cca 70 km.

Dneska trochu netradičně. Vzpomínku věnuju nejvyšší stavbě České republiky, která je zároveň dominantou celého středu Čech. Koukal jsem na ni vždy po cestě k Nymburku nebo dál na jih. Teleobjektivem je vidět až z Českého ráje. 355metrový vysílač Liblice B 31. 12. 2021 po 45 letech končí svůj provoz. Víte, k čemu sloužil?

Liblice B, to je taková nostalgie. V pracovních dnech, denně od 4 hodin od rána, o víkendech od pěti až do půlnoci, šířil do širého kraje vysílání Českého rozhlasu Dvojka na středních vlnách (AM) na frekvenci 639 kHz. Myslím, že SV pásmo si pamatuje už dnes málokdo. Nová rádia už ho dávno nenaladí, radiové stanice vysílají pouze v pásmu velmi krátkých vln VKV (FM), případně digitálně.

Proč o tom píšu? Protože docela často, když objektiv mířím někam směrem k Českému Brodu a je dobrá viditelnost, vysílač v hledáčku vidím. Ve dne věže blikají bíle, večer a v noci svítí, problikávají červeně. Jak tak kroutím zaostřovacím prstencem objektivu, připadám si jako z příběhu pán prstenců a dvě věže. Nebo se to jmenovalo jinak? 🙂

Fotit se sice na tu dálku vysílač moc nedá, přeci jen je to z Českého ráje vzdušnou čarou skoro 70 km, ale vidět ty stožáry dlouhým sklem bývají.

Kostel sv. Filipa a Jakuba na Všeni a vysílač Liblice B u Českého Brodu.
Kostel sv. Filipa a Jakuba na Všeni a vysílač Liblice B u Českého Brodu. Najdete ho na fotce?

A taky s vysílačem souvisejí různé příběhy, třeba zamotání padáku parašutisty do napínacích lan.

Samotná stavba je obdivuhodná. Tvoří ji dvě věže, severní a jižní, každá stojí na jiném katastrálním území. Nastojáka věže stabilizují kotvicí lana. A lana u země drží obří železobetonové konstrukce. Asi dvakrát jsem se byl pod vysílač podívat, když jsem byl zrovna u Českého Brodu.

Nahoru, až do výšky 350 metrů, dokonce jezdí výtahy se spalovacím motorem. I ty výtahy jsou nejvyšší v Česku.

Signál z vysílače Liblice B pokrývá skoro celé Čechy. Původní výkon vysílače byl obrovský – 1 500 000 wattů a vytvářely jej dva souběžně fungující vysílače Tesla Hloubětín SRV750. Ale někdy od přelomu 20. a 21. století už vysílač vysílá jen polovičním výkonem.

Stožáry navrhl Jan Šťovíček, stojí od sebe 120 metrů a obklopují je klece z drátových vodičů.

Před těmito vysílači v okolí kdysi stály vysílače Liblice A – dvě 150metrové anténní věže, odstřelené v roce 2004. A předtím, v letech 1937–1972 ještě vysílač Blaw-Knox Liblice, po jehož odstřelení pak na místě vznikly Liblice B.

Pokud vás o vysílači zajímá něco víc, mrkněte třeba na zajímavý článek s fotkami Legendární AM vysílač Liblice odkrývá své nitro.

Je otázkou, co s věžemi bude dál. Myslím si, že je časem čeká stejný osud jako ty předchozí. Avšak to asi ještě nějakou dobu potrvá. Do té doby si budou na svět blikat z výšky dál, akorát už potichu. Pokud je dobrá viditelnost, dobře jsou večer vidět dalekohledem třeba i z Vyskře.

Vysílač Liblice B z Vyskře / cca 70 km, 500 mm.
Vysílač Liblice B z Vyskře / cca 70 km, 500 mm.

Zajímavý je také článek s fotkami na Technetu V pátek naposledy. Podívejte se s námi do končícího AM vysílače Liblice.

Perlička na závěr: Vysílač Liblice B má dokonce vlastní song Tyčky. Nahrála jej kapela Celé Znova z Českého Brodu, tak přikládám.

Přečtěte si také