Fotorada #62: Je f/1,4, f/1,8, f/2,8 malá nebo velká clona? Co je správně?

19. 2. 2020

Malá nebo velká clona? Jak ji správně označovat?

Když se podíváte do starších knížek o fotografování, anebo na některé weby, autoři tam označují malá clonová čísla, například f/1,4, f/2 nebo třeba f/2,8, termínem „velká clona“. Je velká nebo malá? Co je správně? Abych dospěl k nějakému závěru, musel jsem se ponořit „trochu“ do historie fotografie, asi o 200 let zpět. Tak si uvařte kafe a hurá do čtení. Odhalení v článku.

Úplně první fotoaparáty byly bez clony

Už v roce 1826 či 1827 Joseph Nicéphore Niépce vyfotil první snímek pomocí své techniky heliografie na leštěnou desku z cínu s nánosem petrolejového roztoku asfaltu.

Pohled z okna v Le Gras, Joseph Nicéphore Niépce, 1826 / 1827.

Pohled z okna v Le Gras, Joseph Nicéphore Niépce, 1826 / 1827, Wikimedia Commons.

Niépceho následoval další Francouz Louis-Jacques-Mandé Daguerre se svým procesem daguerrotypie využívajícím postříbřené desky z mědi. Ve stejném období v Anglii William Henry Fox Talbot vyvíjel jiný proces s názvem kalotypie.

Ale tehdy fotky vznikaly pomocí velice dlouhých mnohahodinových expozic. Tedy nic podobného, co dnes běžně umí každý levný fotoaparát – exponovat i v řádech tisíců sekundy. Když si rozdělíte 1 sekundu na 4000 kousků, tak jedním takovým kouskem času umí dnes fotit skoro každý foťák – 1/4000 sekundy.

Kdysi fotografové světlo na fotocitlivé materiály „naháněli“, jak to šlo. V současnosti je tomu často obráceně. Digitální snímače jsou hodně citlivé. Jasně, světlo je k pořízení fotografie taky nutné, ale stačí ho jen malinko. Proto je nutné světlo při exponování něčím omezit.

Clona eliminuje přísun světla na film i digitální snímač

Jednou z možností, jak omezit množství světla proudícího na digitální snímač, je fotografická clona. Nejčastěji bývá ukrytá v objektivu. Při zmáčknutí spouště se lamely clony stáhnou k sobě a otvor, kterým dovnitř proudí světlo, se zmenší.

Na co slouží při fotografování clona?

Fotografická clona.

Mechanismus clony u moderních objektivů nejspíš neuvidíte. Aktivuje se až při fotografování, případně při náhledu hloubky ostrosti. Další funkcí clony je totiž regulace hloubky ostrosti, ale té se věnuji v jiných článcích.

Z popsaného je tedy jasné, že lamely clony se mohou uzavírat či otevírat, a to po malých krůčcích. Uvádím pár příkladů, zmiňuji jen základní hodnoty clonových čísel. Mezi nimi jsou ještě mezihodnoty, zpravidla po ⅓ hodnot.

Co se v objektivu děje, když nastavíte určité clonové číslo

  • f/1,4 – lamely se k sobě skoro či vůbec nestáhnou, záleží na světelnosti objektivu – otvor mezi clonovými lamelami v objektivu zůstane velký a světla dovnitř fotoaparátu teče hodně.
  • Další základní hodnotou clony je f/2, pro zrychlení přeskakuji.
  • f/2,8 – lamely se k sobě trochu stáhnou a otvor se malinko zmenší, dovnitř fotoaparátu teče světla už o dost méně než s nastavenou clonou f/1,4. Úplně přesně dovnitř proudí pouze ¼ množství světla než s nastaveným clonovým číslem f/1,4.
  • f/4 – další základní hodnota clony, přeskakuji. Při jejím nastavení poteče do foťáku ještě o ½ méně světla než s nastavenou clonou f/2,8.
  • f/5,6 – následující základní hodnota clony, pro zjednodušení opět přeskakuji.
  • f/8 – další základní hodnota clony, hojně využívaná, protože je jednou ze středních hodnot clonových čísel, podobně jako f/11. Na střední hodnoty clon mívají objektivy nejlepší optické výstupy. Nastavíte-li clonu f/8, clonové lamely už budou zavřené více, tak nějak uprostřed. Do fotoaparátu bude proudit poloviční množství světla než s nastavenou hodnotou f/5,6, případně pouze ¼ množství světla než se clonou f/4 a dokonce jen ⅛ množství světla než se clonou f/2,8.
  • f/11 – základní hodnota a další ze středních, často používaných clon.
  • f/16 – následující základní hodnota. Clonové lamely budo už hodně zavřené a otvor mezi nimi bude malý.
  • f/22 – často poslední základní hodnota clony u mnoha běžných objektivů. Speciální objektivy, například teleobjektivy, mívají někdy clony i do hodnoty f/45. Jestliže nastavíte clonu f/22, clonové lamely se skoro úplně uzavřou a pustí dovnitř do fotoaparátu jen minimální množství světla, otvor mezi lamelami bude malinký. Do fotoaparátu poteče pouze 1/64 množství světla než s nastavenou clonou f/2,8.

Pro snazší pochopení se podívejte na obrázek. Žlutě jsem zobrazil proudící množství světla do foťáku při nastavení základních clonových hodnot, netradičně formou kostiček.

Kolik světla teče do fotoaparátu při nastavení určité clony.

Kolik světla teče do fotoaparátu při nastavení určité clony.

Aperture = clona, ale i otvor

V angličtině se pro označení clony používá termín „aperture“. Jenže tento termín, kromě překladu na „clona“, má rovněž další významy, například „otvor“. A odsud, alespoň podle mých úvah, pochází nesoulad malá vs. velká clona.

Jak je vidět z přehledu clonových čísel, malé clonové číslo f/2,8 ponechá clonový otvor velký. A naopak, při nastavení velkého clonového čísla f/22 je otvor mezi lamelami malý.

Co znamená při fotografování clonové číslo?

Clonová čísla.

Angličané, Američané a další anglicky mluvící mají označení pro otvor i clona jen jeden – „aperture“. V začátcích se zřejmě zaměřovali na otvor, který po uzavření clon v objektivu zůstane. Má to logiku, protože variabilní clona tehdy ještě neexistovala. 

Podobně to mají i Francouzi. „Ouverture maximale“ znamená největší otvor, tedy malé clonové číslo. A naopak „ouverture minimale“ značí nejmenší otvor, velké clonové číslo. Jelikož Francie byla kolébkou fotografie, možná od Francouzů označování clony převzali i Angličané.

Giroux Daguerréotype Camera – 1. fotoaparát s objektivem se clonou v roce 1839

Jak už jsem zmínil, terminologie pochází z dob, kdy byla clona v objektivu pevná. Asi prvním hromadně vyráběným fotoaparátem, jenž měl objektiv se clonou, byla v roce 1839 Giroux Daguerréotype Camera.

Giroux Daguerréotype Camera, 1839.

Giroux Daguerréotype Camera, 1839 / image by liudmilanelson1x1, Wikimedia Commons.

Součástí fotoaparátu byl objektiv s ohniskovou vzdáleností 400 mm s pevnou clonou f/16 od pařížského optika Charlese Chevaliera. Clona sloužila hlavně ke zvětšení hloubky ostrosti. Pro eliminaci množství světla to ještě nebylo potřeba.

Wollaston použil clonu už začátkem 19. století

Ale už v roce 1804 anglický chemik a fyzik William Hyde Wollaston, známý rovněž objevem chemických prvků palladium a rhodium, vytvořil pozitivní meniskové čočky pro brýle. O osm let později tento typ čočky použil u dírkové komory (camera obscura), a už tehdy byla součástí objektivu i pevná clona pro dosažení vyšší ostrosti.

Numerická apertura v mikroskopii

Pro doplnění, ještě existuje slovo apertura, přesněji numerická apertura, která v mikroskopii vyjadřuje účinnou světelnost objektivu. O tom si přečtěte třeba na Wikipedii.

Co vlastně znamená číslo f/2,8?

Co vlastně to clonové číslo znamená? Jedná se o výsledek jednoduchého výpočtu.

  • F = clonové číslo.
  • f = ohnisková vzdálenost objektivu.
  • d = průměr otvoru clony.

Vzoreček zní F = f/d.

Příklad: 2,8 = 50 mm / 17,9 mm. Objektiv s ohniskovou vzdáleností 50 mm má po nastavení clonového čísla f/2,8 clonový otvor o průměru 17,9 mm.

Pokud si z nějakého důvodu potřebujete vypočítat průměr clonového otvoru, stačí ohniskovou vzdálenost objektivu vydělit nastaveným clonovým číslem. Tedy třeba 200 mm (ohnisková vzdálenost) / 8 (clonové číslo) = 25 mm (průměr otvoru mezi lamelami).

Co používají výrobci fotoaparátů

Co se o velké či malé cloně dočtete v českých návodech k fotoaparátům, které asi nikdo nečte? Nic moc. 

Například u Canonu používají terminologii nízké, nižší / vysoké, vyšší clonové číslo, přičemž do závorky ještě občas přikládají upřesnění (velký / malý otvor clony).

Jak clonu označuje Canon.

Jak clonu označuje Canon.

U Nikonu používají termíny velké / malé zaclonění.

Jak clonu označuje Nikon.

Jak clonu označuje Nikon.

Malá clona nebo velká clona?

Tak jak to tedy vlastně je a co správně používat?

Moje resumé a doporučení:

  • Malé clonové číslo = malá clona = malé zaclonění = malá hloubka ostrosti = velký clonový otvor.
  • Velké clonové číslo = velká clona = velké zaclonění = velká hloubka ostrosti = malý clonový otvor.

Aby v tom nebyl chaos, doporučuji používat pro označení nastavení malého clonového čísla jednoduchý termín malá clona. A při nastavení velkého clonového čísla termín velká clona. Přijde mi to tak snazší a logičtější, jednodušší na pochopení.

Jen pozor na to, že na anglicky psaných webech budete dál číst označení opačné, stejně tak na některých českých webech a ve starších fotografických knížkách, jejichž autoři články občas z anglických přejímají.

Anebo to uslyšíte od dříve narozených fotografů, kteří zřejmě převzali způsob terminologie od těch anglických, amerických.

Méně znalý překladatel totiž možná neví, že „small aperture“ ve skutečnosti v češtině znamená velké clonové číslo, velká clona. A naopak, že „large aperture“ je zaclonění pouze malinké.

Zatím jsem nepátral po tom, jak to mají třeba v Německu, Španělsku a jiných zemích. Pokud tam žijete a víte, napište mi, článek potom doplním.

Jaký termín pro malé clonové číslo budete používat vy?

 

Přečtěte si také